NEFİS OĞLAK KEBABI TARİFİ

Oğlak Kebabı Tarifi,Oğlak Kebabı Nasıl Yapılır?,Süt Oğlak Tandır,Oğlak Nasıl Pişirilir,Oğlak Tandır Nasıl Yapılır,Fırında Oğlak Tarifi,Fırında Oğlak Tarifi,Oktay Usta Oğlak Eti Tarifi,Oğlak Eti Nasıl Pişirilir?


oğlak tandır oğlak kebabı
NEFİS OĞLAK KEBABI TARİFİ-www.seftenyemektarifleri.com

Oğlak Tandır diğer adıyla oğlak kebabı Trakya mutfağının baş yemeklerindendir. Özellikle Hıdırellez maksadıyla gidilen şenliklerde ve mesirelerde pişirilmesi bir geleneğe dönüşmüştür. Bu yönüyle bir hıdırellez yemeği olarak da bilinir. Hayvancılığın en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Trakya'da baharla birlikte hayvanların yavrulaması ve sürülerin büyümesi ile oluşan bereket komşular ve aile efradıyla paylaşılan oğlak tandır ile kutlanır.Trakyalıların Misafire verdiği değerinde bir manada göstergesidir Oğlak kebapı .

Oğlak kebabını oğlak çevirme ile karıştırmamak gerektiğini hatırlatalım. Oğlak kebabı parçalanan oğlak etinin siniye(tepsiye) dizilerek tatlandırılması ve fırında pişirilmesi yöntemiyle hazırlanır. Odun ateşi ile harlı köy fırınlarında pişirilebilmesi geleneksel pişirme yöntemidir. Bununla birlikte yörede tandır,peçka veya kuzine denilen sobalarda ve modern mutfakların fırınlarında pişirme süresi bir parça daha uzun tutularak hazırlanabilmektedir. Fırından çıkarmaya yakın taze soğan ile tatlandırılmış sos ile tatlandırılması bu lezzetin olmazsa olmazlarındandır.

Oğlak Kebabı İçin Malzemeler :

- Oğlak eti
-1 çay bardağı ayçiçek yağı
- 1 orta boy kuru soğan
- 4-5 dal taze soğan
- 1 Yemek kaşığı salça
- Bir kaç yaprak taze nane
- 1-1,5 bardak su
- Tuz

Oğlak Kebabının Hazırlanışı:


-Oğlak etlerini el büyüklüğünde parçalara bölüp bol su ile yıkayın.
-Temizlenen oğlak etlerinin üzerine bir parça tuz gezdirip, tuz ile bir parça ovalayın.
-Etlerinizi bir siniye(tepsiye) dizip bir bardak su ilave ederek fırına sürün.
-Ara ara kontrol ederek fırındaki oğlak etinin kızarmasını kontrol edin.
-Üzerleri kızarmaya başlayan etlerin olduğu siniyi(tepsiyi) kenara alarak, etlerinizi ters yüz edin.
-Eğer suyu az geldiyse su ilavesi yaparak yeniden fırına sürün.
-Oğlak kebabının sininin(tepsinin) dibine biriken suyundan kaşıkla eterin üzerine gezdirerek etlerin lezzetlenmesini ve kurumamasını sağlayın.
-Yeniden fırına verdiğiniz oğlak kebabınızı 15 dk daha fırında tuttuktan sonra servise alın.

Oğlak Kebabı Sosunun Hazırlanışı:


-Sosu için yemeklik doğradığınız kuru soğanları ayçiçek yağı ile rengi dönene kadar kavurun.
-Bir yemek kaşığı salça koyarak,kavrulmakta olan soğanlara yarım çay bardağı kadar su vererek akışkan bir sos kıvamı elde edin.
-Kıyılmış taze nane ve taze soğanı da sosa ilave ederek birkaç defa çevirerek sosla harmanlayın.
-Sosun tuzunu ayarlayarak taze soğan ve nane diri kalacak haldeyken altını kapatın.
-Nar gibi kızaran ve kıvamını bulan nefis oğlak etinin fırından almadan 15 dk önce sosunu etlerin üzerine eşit gelecek şekilde dökün.

Not : Oğlak kebabının bulunduğu siniyi(tepsiyi) folyo ile sararak da fırına verebilir ve böylece oğlak tandırın aromasının katmerlenmesini sağlayabilirsiniz. Etinin lezzetinin yanı sıra, oğlak kebabının suyuna ekmek banmak ayrıca çok lezzetlidir.

Afiyet Olsun:)

Etiketler: , , , , , , ,