MACARON TARİFİ VE PÜF NOKTALARI

Makaron Tarifi, Macaron Nasıl Yapılır?, Makaron Püf  Noktalları, Macaron Nedir? Fransız Mutfağı


makaron tarifi ve püfnoktaları
Nefis Makaron Tarifi


Makaron… :)

Küçücük, şirin mi şirin, acı badem tadında, kremalı yumuşacık Fransız kurabiyeleri. Dışarda fiyatları çok pahalı... Yapması da bir o kadar sabır istiyor :) Çünkü ayrıntıları atlamamak gerekiyor. Bu detaylardan, Makaron yapımının püf noktaları olarak bahsedeceksek;

1) En önemli püf nokta, yumurta akının bayat olması.
Yumurtanın akını 2 gün önce ayırıp, cam bir kaseye koyup, üzerini streçle örtüp buzdolabında bayatlatmanız gerekiyor. Kullanmadan önce de, 1 saat önce çıkartıp oda sıcaklığına getirmeniz lazım.

2) Bir diğer önemli nokta da hassas terazi ile çalışmak, gram ölçülerine uymak gerekiyor.

3) Makaronları tepsiye sıktıktan sonra 3 kez sertçe tezgaha (tepsiyi) vurmanız gerekiyor ki çırparken oluşan kabarcıklar kabarmayı engellemesin. Bunu kek yaparken de yapıyoruz zaten ;)

4) Makaronları sıktıktan sonra oda sıcaklığında üzeri kabuk bağlayana kadar kurutmanız gerekiyor. (En az 30 dakika) Kabuk tutturmak önemli!!

5) Makaronları fırında az tutarsanız sakız olur, çok tutarsanız kupkuru olur. 15 dakika yeterli geliyor. İlk 12 dakika da fırın kapağı asla açılmıyor.

6) Makaronlara sıcakken dokunulmuyor. Diğer kurabiyeler gibi sıcakken yerinden oynatırsanız elinizde kabuğu kalır. Soğuduktan sonra spatula yardımı ile çıkartabilirsiniz.

7) Yumurta aklarını da traş köpüğü kıvamına gelene dek çırpmanız lazım, eğer bu kıvama gelip de hala çırpmaya devam ederseniz yumurta akı söner. :)

8) Tüm kuru malzemeleri hem robottan hem de elekten çekmeniz gerekiyor.

9) Çırpma işlemi bittikten sonra metal birşey kullanmıyorsunuz, Sadece spatula ya da tahta bir kaşıkla, alttan üste doğru yavaş hareketlerle karıştırıyorsunuz.

10) 1 gün sonra tüketirseniz lezzeti artar.

11) Bir de, çırpma işlemini cam ya da metal kasede yapıyorsunuz, yumurta aklarını döve döve kabartıyor. :)
12) Son olarak makaron yaparken kabuk tutturma işlemi sırasında soğukta bekletilmemeli.. Poğaça gibi kabarmalarına engel oluyormuş soğuk ev ya da açık camdan giren rüzgar...


Makaron Tarifi İçin Malzemeler:

12-13 adet makaron için;Ganaj Kreması İçin:
Makaron Hazırlanışı:


Afiyet olsun..


Etiketler: , , , , , ,