TEPSİ MANTISI TARİFİ (SİNİ MANTISI NASIL YAPILIR?)

Sini Mantısı Tarifi, Tepsi Mantısı Tarifi, Trakya Mantısı Tarifi,Kıymalı Mantı Tarifi Resimli Sini Mantısı, Resimli Mantı Tarifi, En Kolay Mantı Şekli...
trakya tepsi mantısı nasılyapılır
Sini (Tepsi) Mantısı Nasıl Yapılır?
Biz mantıyı kıymalı bilir kıymalı yaparız... İnternete şöyle bir göz attım da mantı diye insanlara ne tarifler sunmuşlar yarabbim,insanlarda bu tarifleri yapıp mantı yediklerini sanmışlar.
Gerçek mantı kıymayla yapılan mantıdır arkadaşlar mantı mercimekle,bulgurla,onunla bununla yapılmaz,yapılır fakat onun adı mantı olmaz,insanlar yeşil mercimekle yapılan mantıyı öyle benimsemişler ki inanın internette kıymayla yapılan mantı tarifi göremedim,resmen mantı tarifi mercimekle evrilerek o güzelim kıymalı sini mantısı unutulmuş,unutturulmuş.Şimdi bazılarınız diyecek ki insanlar tabi ki unutur kıymanın kilosundan haberiniz var mı sizin?..Bende onlara cevaben şunu söyleyeceğim;iyide mantı tarifinde 1kg kıyma kullanmıyorsunuz ki kullanacağınız miktar taş çatlasın 250gr bu miktarda hepimizin buz dolaplarında bulunacak bir miktardır.Ben lafı fazla uzatmayacağım,vereceğim matı tarifi öyle bir tarif ki abartmadan söylüyorum bir oturuşta bir tepsiyi rahatça yiyebileceğiniz cinsten,öyle lezzetli ki dibindeki suyu bile parmak ısırtan cinsten.
Ben bir mutfak şefi olarak çok mantı tarifi denedim ve çok çeşitli mantılar yedim ama böyle lezzetli olanı hiç yemedim,iddia ediyorum Kayseri Mantısından çok daha lezzetli...Daha en başından unutmadan bir püf noktası paylaşacağım bu mantının üstüne yoğurt yada sarımsaklı yoğurt dökmeyin yukarıda ki fotoğrafta gözüktüğü gibi tüketin çünkü bu mantının yoğurttu,sarımsaktı bu gibi şeylere ihtiyacı yok.
Parmaklarınızı yemeye hazırsanız gelin hep beraber mantı nasıl yapılırmış tarifimize bir göz atalım;)
NotBu tarif Türkiyeye 180 yıl önce Yugoslavyadan göç etmiş ve Trakyaya yerleşmiş bir aliden alınmıştır...Bu güzel tarifi benle paylaştıkları için kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...

Mantı Hamuru İçin Malzemeler:


Mantının İçi İçin Malzemeler:


Üzeri İçin:


Tepsi (Sini) Mantısı Tarifinin Yapılışı: 
trakya tepsi mantısı nasılyapılır
Trakya Sini (Tepsi) Mantısı Nasıl Yapılır?

Afiyet olsun...

Etiketler: , , , , ,