Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır Oktay Usta?,Lahmacun Hamuru Tarifi Antep,Mayasız Lahmacun Hamuru,Lahmacun Tarifi Arda,Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır Videosu,Fırında Lahmacun Tarifi,Kolay Lahmacun Tarifi,Lahmacun Tarifi Ardanın Mutfağı,Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır Videosu,Kolay Lahmacun Tarifi...

lahmacun hamuru nasıl yapılır
Lahmacun Hamuru Tarifi
Daha önce sizlerle öyküsüyle beraber meşhur Antep lahmacunu tarifini paylaşmıştım,bu tarifin linkini aşağıda da paylaşacağım ama önce bana sıkça sorulan bir detaydan bahsetmek istiyorum yani "Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?"püf noktaları nelerdir?.. 

Lahmacun hamuru tarifi Ev Yapımı Antep Lahmacunu Tarifimde zaten mevcut ama ben bu sefer sizlere detaylarını ve püf noktalarını paylaşacağım,çünkü lahmacun harcını lezzet olarak herkes tutturabiliyor fakat lahmacun hamurunda sorunlar yaşanabiliyor.İşte ben bu tarifimde sizlere dışarıda yediğiniz lahmacunun hamurunun yapılışını ve püf noktalarını anlatacağım...
Tarife geçmeden önce paylaşayım,Meşhur Lahmacun Tarifimin Linki Bu: Ev Yapımı Antep Lahmacunu Tarifi

Lahmacun Hamuru İçin Malzemeler :

10 adet lahmacun için:

Lahacun Hamurunun Yapılışı :

- Lahmacu yapımında kullanacağımız unu en ince gözlü elekle eliyoruz.
- Geniş bir kase içine 5 su bardağı unu dökelim.
- Ardından 1,5 su bardağı ılık suyu ilave edelim,bu su kesinlikle haşlak veya kaynak olmayacak.
- 1 kahve kaşığı instant mayayı,1 kahve kaşığı tuz ve şekeri koyup harmanlıyoruz.
- Harmanlama işlemi hamura dönüşmeye başladığında hamurumuzu çıkarıp tezgahı ve elimizi unlayıp elastik ve yumuşak bir hamur elde edene kadar tezgahta yoğuruyoruz (10-15 dk)
- İyice yoğuruyoruz,hamurumuzda kesinlikle topaklanma kalmayacak şekilde kuvvetlice yoğuruyoruz,hatta evde oğlunuz,beyiniz,erkek kardeşiniz varsa ona yoğurtuyorsunuz!..
- Hamuru yoğurduktan sonra kış ise 30 dk yaz ise 15 dk lahmacun hamurumuzu dinlendiriyoruz
- Lahmacun hamurunu eşit parçalara bölüp tezgahın üstünde her bir parçayı her yeri anı oranda ince olacak şekilde (lahmacun hamurunun ince olması önemli,tabi ki tatlı hamuru gibi ince açmayacaksınız bunu göz kararı zaten kendiniz ayarlayabilirsiniz,ince olmasını istememizin sebebi hamurun pişerken kaparmasıdır) merdane yardımıyla açıyoruz,oklava kullanmıyoruz çünkü hamur eşit oranda incelmiyor.
- Mümkünse bu hamurla yapılan lahmacunu taş fırında pişiriniz,mümkün değilse pişirmeden önce evdeki fırnınızın ısısını en yüksek dereceye getiripte pişirebilirsiniz fakat hamurun yanmaması için sık sık fırını kontrol etmeniz gerekir,taş fırında yapılan kadar lezzetli olmasada emin olun ki yediğiniz en lezzetli lahmacun olacaktır.
NOT : Evde veya bahçenizde taş fırınınız yoksa bir ekmek fırınına götürüp pişirmeleri için rica ederseniz pişiriyorlar ben ücret sordum ücret bile istemediler,bilginize...

Şimdiden Afiyet Olsun...

Etiketler: , , , ,