İşkembe En Kolay Nasıl Temizlenir?


İşkembe En Kolay Nasil Temizlenir
Tarife Göre Temizlenmiş İşkebe Göreseli
İşkembenin temizlenmesi zahmetli bir iş olarak bilinir oysa işi bilen için işkembeyi temizlemek bırakın zahmeti zevkli bir iş haline dönüşebilir.Genelde işkembe temizlenmiş halde kasaplardan satın alınır ama sizde benim gibi kasaptan alınan işkmbenin temizliği konusunda içiniz rahat etmeyenlerdenseniz "işkembe en kolay nasıl temizlenir" bunun metodunu paylaşacığım sizlerle...
Özellikle kurban kestirdikten sonra kurbanlık hayanın işkembesini ziyan etmek istemeyenler,temizlemesi zahmetsiz ve hijyenik bir işkembe için yazdıklarımı dikkatice okumalarıı ve uygulamalarını tavsiye ederim!..

En Kolay Şekilde İşkembe Temizlemek İçin Malzemeler :

- 1 adet bulaşık eldiveni yada ameliyat eldiveni
- 1 adet poşet(veya işkembe sahibi hayvanın derisi)
- 1 corba kasigi karbonat
- 5 litre su
- 1 adet koyunun veya buyuk bas hayvan işkembesi


Kolay İşkembe Temizlemenin Tarifi :

- İşkembenizin için hiç boşalmadan hayvanın derisi ile yada büyüçe bir naylon poşet yardımıyla iyice sarıyoruz.
- Sardığımız işkembeyi kedi,köpek vb. hayvanların çalıp taşıamayacağı bir yede 1 gün süreyle bekletiyoruz
- Daha sonra içni açıp midesinindekileri boşalttıktan sonra,hiç bir alet yardımı olmadan elimize giyececeğimiz bulaşık eldiveni yada ameliyat eldiveni (ameliyat eldeveniyle daha rahat oluyor) ile zarıyla beraber pisliklerini rahatlıkla soyuyorsunuz.
- Ardından büyükçe bir kazan veya tecereye 5lt su ilave edip(sizin işkembeniz büyükse siz daha fazla su ilave edebilirsiniz) 1 çorba kaşığı karbonatı içine atıyorsunuz su iyice kayadıkan sonra işkmebeyi 10 sn. kadar suyun içinde gezdiriyoruz(sıcak suda fazla bırakayın işkembe sertleşir.)
- Daha sonra işkembemizi soğuk suda iyice temizlendiğinden emin olana  kadar yıkıyoruz.
-İşkembe kokusu nasıl giderilir; İşkembeyi çorbalık yada başka şekilde kullanırken işkembe kokusunun olmaması için kapağı kapalı tencerede ağır ateşte pişirin,ilk kaynama suyunu dökün,üzerine su koyarak pişirmeye devem edin,işkembenin pişen suyunun üzerindeki köpüğü alıp atın.

İşembe Çorbası Tarifim İçin İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?  bakabilisiniz!..
Not: Herkesin yaptığı hatalardan biri işkembeyi direkt sıcak suya atmaktır.İşkembe direkt olarak sıcak suya atılmaz,sıcak suya atıldığı vakit üstteki tabaka siyahlaşır,yapışkan bir şekilde sertleşir.İşkembe temizliğinde asla kostik ve kireç kullanmayınız,kostik kanserojen bir üründür,sağlığa zararlıdır.Marketlerde satılan paketlemiş işkembenn çoğu ostik yöntemlerle temizlenmiştir,alırken mutkalaka buna dikkat ediniz!..

Etiketler: , , , , , ,